Fejér Megyei katasztrófavédelmi Igazgatóság
KÖZLEMÉNYE
Az elmúlt napok tavaszias időjárása miatt sajnos tovább emelkedett és megközelítette a százat a beavatkozással járó szabadtéri tüzek száma. Sok helyen már a tavaszi kerti munkáknak is nekiláttak, elégetik a kerti zöldhulladékot.
A szabadtéri tűzesetek 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza. Az időnként jelentős kárral járó tüzek megelőzhetőek, ha tisztában vagyunk a szabadtéri égetés szabályaival:
- belterületen csak ott szabad kerti zöldhulladékot égetni, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi, de ilyen esetben is csak a rendeletben meghatározott időben szabad égetni;
- ha az önkormányzatnak nincs a kerti zöldhulladék égetésre vonatkozó rendelete, akkor az tilos;
- a külterületi tarlóégetést és vágott növényi hulladék égetését a munkálatok előtt tíz nappal engedélyeztetni kell a helyi katasztrófavédelmi kirendeltséggel;
- a szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról;
- mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani.
- ha feltámad a szél, azonnal hagyjuk abba az égetést és oltsuk el a tüzet;
- háztartási szemét, veszélyes hulladék, építési törmelék (pl.: műanyag, gumi, PET palack, újságpapír, ágymatrac, pelenka) égetése TILOS, tehát semmilyen körülmények között nem engedélyezett!
A szabályok megszegése esetén tűzvédelmi bírságot lehet kiszabni!
- Ha valaki a kertjében úgy éget zöldhulladékot, hogy azt nem engedélyezi önkormányzati rendelet, vagy nem a rendeletben meghatározott időben végzi, az 20 ezer forinttól 60 ezer forintig terjedő bírságra számíthat.
- Aki engedély nélkül éget külterületen, az 50 ezer forinttól fél millió forintig terjedő bírságra számíthat.
- Ha az égetés során akkora tűz keletkezik, ami miatt a tűzoltóknak be kell avatkoznia, 20 ezer forinttól 3 millió forintig is terjedhet a bírság.
A levegő tisztaságának megőrzése érdekében kérjük, hogy:
- a frissen levágott nyesedéket ne tüzeljék el, hanem várják meg míg elszárad,
- a tűzgyújtás alkalmával soha ne használjanak éghető folyadékot (benzin, gázolaj, stb…).
IDE KATTINTVA további részletes információkról olvashat a szabadtéri tűzgyújtás szabályairól.